Siber Güvenlik

Siber Güvenliğiniz Açısından ZoomEye’nin Faydaları ?

ZoomEye, internete bağlı cihazlar ve servisler hakkında bilgi toplamak için kullanılan bir keşif platformudur. Sıradan bir kullanıcı için bu bilgilerin hiçbir değeri olmayacaktır. Ancak siber güvenlikle ilgilenen insanlar için bu tür bilgiler sistemdeki olası güvenlik açıklarını tespit etmek için kullanılabilir ve daha sonra herhangi bir kötü niyetli bilgisayar korsanı bu açıkları tespit etmeden gerekli önlemler alınabilir.

ZoomEye tam olarak nedir? Nasıl çalışır ve siber güvenliğiniz için nasıl faydalı olabilir?

ZoomEye Nedir?

ZoomEye, siber güvenlik araştırmacıları için bir arama motorudur. Bu arama motoru, internet üzerinde çalışan cihazlar ve servisler hakkında bilgi toplamak için kullanılabilir. Temel olarak, ZoomEye, internete bağlı olan cihazları (örneğin kameralar, yönlendiriciler) ve hizmetleri (örneğin HTTP, FTP sunucuları) tarama ve indeksleme yeteneğine sahiptir.

Siber güvenlik uzmanları, ZoomEye’ı belirli bir cihazın veya servisin internet üzerinde ne kadar yaygın olduğunu, belirli bir güvenlik açığının potansiyel olarak kaç cihazı etkileyebileceğini ve hedefledikleri bir sistem veya ağ hakkında bilgi toplamak için kullanabilirler. Ancak, bu tür araçlar etik dışı amaçlar için de kullanılabileceği için ZoomEye gibi platformların kullanımı genellikle sıkı bir etik kurallar bütünü içerisinde gerçekleştirilmelidir. Ayrıca bazı ülkelerde bu tür araçların kullanımı yasal olmayabilir, bu nedenle kullanmadan önce yerel yasal düzenlemeleri kontrol etmekte fayda var.

ZoomEye Nasıl Çalışır?

ZoomEye ile siber güvenlik uzmanları, IPv4, IPv6 ve internet üzerinden görülebilen web sitesi etki alanı veritabanlarını indeksleyen bir veritabanında arama yapabilir ve bunlara göz atabilir. Siber dünya sürekli büyüyen bir ağ olduğundan ZoomEye, siber dünyanın büyük bir bölümünü etkili bir şekilde taramak için dünya çapında yayılmış araştırma düğümlerine güvenmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse ZoomEye dört aşamada çalışır: tarama, banner yakalama, indeksleme, arama ve sorgulama.

  1. Tarama: ZoomEye, açık hizmet bağlantı noktalarını ve internete bağlı cihazları taramak için dünya genelindeki araştırma düğümlerini kullanarak internet üzerindeki cihazları ve servisleri tarar.
  2. Banner Yakalama: Bir hizmetin veya cihazın varlığı doğrulandıktan sonra ZoomEye, belirli hizmetin çalıştığı bağlantı noktasının banner bilgilerini toplar. Banner bilgileri, çalışan bağlantı noktalarının listesini, kullandığı yardımcı programları, bu tür yardımcı programların sürümünü, hizmetin hangi donanım üzerinde çalıştığını ve diğer tanımlayıcı özellikler gibi hizmetle ilgili ayrıntıları içerebilir.
  3. İndeksleme: Banner yakalama aşamasından toplanan veriler daha sonra ZoomEye’ın veritabanında saklanır ve indekslenir.
  4. Arama ve Sorgulama: Veritabanı daha sonra ZoomEye API’sine bağlanır ve burada kullanıcılar ZoomEye veritabanında depolanan herhangi bir bilgiye erişebilir, belirli bilgileri arayabilir ve filtreler uygulayabilir.

Kullanıcılar ek veri türlerine erişmek isterse ZoomEye çeşitli ücretler talep edebilir. Örneğin, aylık 50 IP adresini izlemek istiyorsanız bunun size maliyeti 70 ABD doları civarında. Aylık 250 IP adresini izlemek istiyorsanız bunun maliyeti 140 ABD dolar civarında. Aylık 10.000 arama sonuca ücretsiz olarak erişebilirsiniz veya aylık 70 ABD doları karşılığında ekstra 20.000 sorgu hakkı alabilirsiniz.

ZoomEye Siber Güvenliğiniz İçin Nasıl Faydalıdır?

ZoomEye ve benzeri keşif platformlarının potansiyel olarak getirebileceği veri kapsamı nedeniyle kötü niyetli aktörler bu platformu kötüye kullanabilir. Bu karşın, ZoomEye gibi platformlar sistemlerini halka açık hale getirir, böylece herkes ağlarını ve cihazlarını olası bir bilgisayar korsanının yararlanabileceği zayıf noktalara karşı kontrol edebilir.

Peki ZoomEye daha güvenli bir siber alan oluşturmaya tam olarak nasıl yardımcı oluyor?

  1. Dış Görünürlük: Muhtemelen savunmasız ağların ve cihazların ZoomEye gibi platformlarda açığa çıkması, hem topluluğun hem de sistemlerin zayıf noktalar bulunanların uyarılmasına yardımcı olabilir. Daha büyük kuruluşlar, dijital varlıklarını dışarıdan birinin bakış açısıyla kontrol etmek için ZoomEye’ı kullanabilir.
  2. Varlık Keşfi: Ağ yapısı küçük olduğunda, ağa bağlı tüm cihazların yapılandırılması, kontrol edilmesi ve envanterinin çıkarılması kolay olabilir. Ancak hükümetler ve diğer büyük kuruluşlarda bulunan daha büyük ağ yapılarında, sistemi takip pek kolay olmayabilir. Web kameraları, tekrarlayıcılar (Repeater) ve IoT cihazlarını dışarıdan kontrol etme yeteneğine sahip olmak, siber güvenlik uzmanlarının bu varlıkları tanımlamasına ve kontrol altında tutmasına yardımcı olabilir.
  3. Güvenlik Açığı Değerlendirmesi: ZoomEye, bir ağdaki potansiyel güvenlik açıklarının ve yanlış yapılandırmaların belirlenmesine yardımcı olma konusunda oldukca başarılıdır. Siber güvenlik uzmanı güvenlik açığı değerlendirmesi yaparken, ZoomEye gibi keşif platformları açık bağlantı noktalarını, güncel olmayan yazılımları veya güvenli olmayan yapılandırmalar gibi gözden kaçmış olabilecek sorunları ortaya çıkarabilir.
  4. Üçüncü Taraf Risk Yönetimi: ZoomEye, işletmenize bağlı üçüncü taraf satıcıların ve iş ortaklarının güvenliğini kontrol etmenize olanak tanır. Sisteminizin güvenli olduğundan emin olduktan sonra, ZoomEye ve benzeri platformlar aracılığıyla ortak ağları kontrol etmek, güvenlikleriyle ilgili herhangi bir sorun yada zafiyet konusunda onları uyarmanıza yardımcı olabilir.
  5. Araştırma ve Tehdit İstihbaratı: Siber güvenlik uzmanları, hangi tür teknolojilerin sıklıkla kullanıldığını, ortaya çıkan yeni tehdit türlerini ve potansiyel saldırı vektörlerini araştırmak için ZoomEye’ı rahatlıkla kullanabilir.

ZoomEye’ın Olası Tehlikeleri

ZoomEye, keşif ve tehdit değerlendirmesi alanlarında siber güvenliğe yardımcı olmayı amaçlayan ücretsiz bir çevrimiçi araçtır. Bununla birlikte, herkesin kullanımına hazır herhangi bir araç gibi ZoomEye de bilgisayar korsanları tarafından kötüye kullanılabilir ve farklı türde keşif saldırıları gerçekleştirebilir.

ZoomEye’dan alınabilecek bilgi miktarıyla, bilgisayar korsanları ağdaki cihazlara yetkisiz erişim sağlayabilir, kötü amaçlı yazılım yükleyebilir, hizmetleri kesintiye uğratabilir ve her türlü hain etkinlik için kullanılabilecek hassas verileri çalabilir.

Ayrıca bilgisayar korsanları, mümkün olan her ağa yetkisiz erişim sağlamaya çalışmak için ZoomEye aracılığıyla sürekli tarama yaparak ve elde edilen bilgileri araç setlerine entegre ederek süreci otomatikleştirebilirler.

ZoomEye’dan Korkmalı mısınız?

ZoomEye’ın bilgisayar korsanları tarafından olası hedefleri bulmak için kötüye kullanılması potansiyeli nedeniyle insanların ZoomEye’dan korkması anlaşılabilir bir durum. Ancak ZoomEye veritabanındaki tüm veri setlerinin zaten kamuya açık olduğuda unutulmamalı. Zira ZoomEye, yapısı gereği internetteki açık web sitelerini, hizmetleri ve bağlı cihazları indeksleyen devasa bir bağlantı noktası tarayıcısı.

ZoomEye veya benzeri platformlar olsun veya olmasın, ağınız savunmasızsa bilgisayar korsanları sisteminizi bulup saldırmanın bir yolunu her zaman bulabilir. Evet, ZoomEye bilgisayar korsanlarının savunmasız sistemleri bulmasını kolaylaştırabilir. Ama aslında sorun bu değil. Asıl sorun, bir yerde bulunan ağın savunmasız olması ve sizin bu yapıyı uygun şekilde güvence altına alamamazdır.

ZoomEye siber güenlik alanının her iki tarafından da faydalı olabilir. Bilgisayar korsanları yeterince çaba gösterirlerse her zaman savunmasız bir ağ bulabilirler, ancak diğer yandan siber güvenlik deneyimi olmayan kişiler de bu aracı kullanarak ağlarında zafiyet olup olmadığını görüntüleyebilirler.

ZoomEye’nin Artıları ve Eksileri Var

Genel olarak ZoomEye’den alınan bilgi miktarı çoğunlukla yetersiz olsada, ilk keşif çalışmaları için güçlü bir platform konumunda.

ZoomEye’ın çalışma şekli ve sınırlamaları göz önüne alındığında, siber güvenlik uzmanları ilk aşamada genellikle ZoomEye ile birlikte Shodan, Censys, FOFA ve LeakIX gibi diğer keşif platformlarını kullanmakla birlikte, sonraki aşamada belirli bir ağ üzerinde Nmap, BurpSuit ve WireShark gibi daha özel araçları kullanarak daha da fazla veri toplayabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu