Siber Güvenlik

Kaba kuvvet saldırısı nedir ? ve Nasıl Önlem Alınmalı ?

Kaba kuvvet saldırısı, bir sisteme veya hesaba yetkisiz erişmek için çeşitli karakter, kelime veya cümlelerin kombinasyonlarını deneme yöntemidir. Bu tür saldırları gerçekleştirmek için, bir hacker genellikle bir program veya script kullanır ve bu program çeşitli kelime listelerini veya karakter dizilerini otomatik olarak denemek için kullanır. Bu yöntem, bir hacker’ın bir sisteme veya hesaba erişmek için uzun bir süre gerektirebilir, ancak sonunda başarıya ulaşabilir.

Kaba kuvvet saldırılarını önlemek için alınacak önlemler

 1. Her bir hesabınız için güçlü ve benzersiz bir şifre kullanın ve adınızı veya doğum tarihiniz gibi kolay tahmin edilebilir bilgileri kullanmayın.
 2. Hesaplarınızda iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) etkinleştirin. Bu, şifre dışında bir ikinci doğrulama yöntemi gerektirir.
 3. Yazılım ve işletim sisteminizi güncel güvenlik yamaları ve güncellemeler ile güncel tutun.
 4. Güvenilir bir antivirüs yazılımı kullanın ve güncel tutun.
 5. Hesaplarınızda yanlış giriş denemelerinin sayısını sınırlayın.
 6. Hesaplarınızı düzenli olarak sı suspicious activity için kontrol edin.

Bu adımları izleyerek, online bilgilerinizin kaba kuvvet saldırılarına karşı compromized olma riskini büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Güçlü parola kombinasyonu nasıl olmalı?

Kaba kuvvet saldırılarından korunmak için kullanılacak parola kombinasyonu, çok güçlü ve benzersiz olmalıdır. Aşağıdaki özellikleri içermelidir:

 1. Uzunluk: Parolanız en az 8-12 karakter uzunluğunda olmalıdır. Uzun parolalar, daha güvenli olur.
 2. Çeşitlilik: Parolanız harfler, rakamlar ve özel karakterler içermelidir. Örneğin: “H3@rtb3@t” gibi.
 3. Özgünlük: Her hesabınız için farklı bir parola kullanmalısınız. Aynı parolayı farklı hesaplar için kullanmamalısınız.
 4. Karmaşıklık: Parolanız kolay tahmin edilemeyecek şekilde oluşmalıdır. Örneğin: “123456” gibi basit sayılar veya “password” gibi basit kelimeler kullanmamalısınız.
 5. Yinelenmemelidir : Parolanızda geçmişte kullandığınız parolaları kullanmamalısınız.
 6. Parola yönetim sistemi kullanılabilir : Parolanızı otomatik olarak ve güvenli bir şekilde yönetmek için parola yönetim sistemi kullanabilirsiniz.

Bu yönergeleri izleyerek, bilgisayar korsanlarının kaba kuvvet saldırısı yoluyla tahmin etmesi zor olacak güçlü ve benzersiz bir parola oluşturabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu