BT Teknolojileri

Microsoft, Windows 7 güvenlik güncellemelerini sonlandırıdı

Windows 7 Enterprise ve Professional işletim sistemleri, 10 Ocak itibariyle artık güvenlik güncellemelerini alamayacak.

Bu, hala bu işletim sistemlerini kullanan bilgisayarların kritik güvenlik açıklarına karşı korunmayamayacağı anlamına geliyor. Ayrıca, Windows 7 işletim sistemi dışında, tarayıcılar (hem Edge hem de üçüncü taraf tarayıcılar) ve NVIDIA gibi diğer firmalarda windows 7 tarafında yeni güvenlik yamaları sunmayı bıraktıklarını doğruladılar. Bu nedenle, Windows 7 kullanan kullanıcılar, önümüzdeki günlerde güncel bir işletim sistemi kullanmaya geçmek zorunda kalabilirler.

Windows 7 kullanıcıları için alternatif nedir?

Microsoft, Windows 7 kullanıcılarına bilgisayarlarını Windows 10’a yükseltmelerini öneriyor. Zira bu bilgisayarların çoğu Windows 11 ile uyumlu değil. Ancak geçiş yapmadan önce Windows 10’un Ekim 2025’te artık desteklenmeyeceğini de bilmenizde yarar var.

Neden Windows 10’a Geçmeliyim ?

Windows 10, Her ne kadar Ekim 2025’de Microsoft tarafından desteğini kaybedecek de olsa,  En son ve en gelişmiş 2. işletim sistemi olarak kullanılmaya değer.  Ayrıca Windows 7’den Windows 10’a geçmek, çeşitli avantajlar sağlar:

  • Güvenlik: Windows 10, daha güncel ve gelişmiş güvenlik özellikleri sunar. Bu, bilgisayarınızı kritik güvenlik açıklarından ve tehlikelerden daha iyi korumanıza yardımcı olur.
  • Performans: Windows 10, daha hızlı ve daha iyi performans sunar. Bu, daha hızlı işlemler ve daha az bekleme süresi anlamına gelir.
  • Yenilikler: Windows 10, daha yeni ve daha iyi özellikler sunar. Örneğin, Cortana (Microsoft’un sesli asistanı), Windows Hello (parmak izi veya yüz tanıma gibi özellikler) ve Xbox oyunlarının PC’sinde oynanması gibi özellikler sunar.
  • Destek: Windows 10, Microsoft tarafından daha uzun süre desteklenir. Bu, daha uzun bir süre boyunca yazılım güncellemeleri ve teknik destek almanıza olanak tanır.
  • Uyumluluk: Windows 10, daha fazla yazılım ve donanım ile uyumludur. Bu, daha fazla yazılım ve donanımı kullanmanıza olanak tanır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu