Siber Güvenlik

2022 Fidye Yazılımlarının Yılı oldu. Peki 2023 ?

2023’e gireli daha bir kaç gün olmasına rağmen, aldığım duyumlara göre birçok firma fiber güvenlik tarafında büyük yatırımlar yapmaya başladı bile.

Malumunuz 2022 yılı siber güvenlik konusunda oldukça zorlu sıkıntılı geçti. Sizler yıl boyunca, gerek haber bültenlerinde gerekse sosyal medya ortamlarında veri sızıntılarının, büyük siber saldırıların ve kritik altyapı saldırılarının haberlerini okurken, biz BT çalışanları bu saldırılarla mücadele ettik. Her ne kadar  İnsanlar, firmalar ve hatta hükümet saldırıları savuşturmaya yönelik adımlar atsa da, 2023’ün en az 2022 kadar çalkantılı olmasını bekliyoruz.

2022 Fidye Yazılımlarının Yılı oldu

Geçtiğimiz yıl bizi en çok sıkıntıya sokan fidye yazılımı saldırıları oldu, ancak görünen o ki siber savunma alanında geliştirilen yazılım ve donanımlarla doğru orantılı olarak art niyetli aktörlerde boş durmuyor ve fidye yazılımı endüstrisini geliştirmeye devam ediyorlar. Öncelikle devlet; siber suçluların, kritik altyapı ile kamu ve devlet kurumlarını hedef almalarını önlemek adına net ve güçlü adımlar atmalıdır. Özellikle sağlık kurumlarında kullanılan sistemlerin siber saldırılara karşı korunması öncelikli olmalıdır. Zira diğer kurumlara yapılan saldırılar insan hayatını tehdit etmeyebilir ama saldırıya uğrayan bir sağlık kurumu hastalar için büyük risk teşkil edebilir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de, Hem özel sektörde hem de kamu kurum ve kuruluşlarında siber saldırılarak yönelik önlemlerin arttırılması şart.

Nüfuz Sahibi Kişilere Yönelik Sibel Saldırılara Dikkat!

Türkiye 2023 başkanlık seçimlerine hazırlanırken, daha fazla siyasi saldırı görmeyi bekliyoruz. Bilgisayar korsanları, siyasi nedenlerle pazarlık kozu olarak kullanabilecekleri nüfuz sahibi kişiler, politikacılar ve yüksek profilli kişiler üzerinde açıklar arayacaklardır. 2023 boyunca, muhtemelen geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi twitter paylaşımlarına benzer daha fazla hikaye göreceğiz. Politik amaçlı saldırılar, insanların nasıl oy kullanacaklarına ilişkin kararlarını ve muhtemelen gelecekteki seçimlerin sonuçlarını etkileyecektir.

Devlet Arası Siber Saldırılar

Saldırılar, siber teröristleri barındıran ülkeler tarafından tetiklenen fidye yazılımı saldırılarının neden olduğu tedarik zinciri sorunlarına, kritik altyapı hasarlarına veya halka sunulan hizmetlere sınırlı erişime neden olabilir. Ancak bunun tam bir siber savaş olacağını düşünmüyoruz.

Uzaktan Çalışanlar Yakın Markajda

Pandeminin etkilerinin azalmasıyla birlikte birçok işveren evden çalışmayı rafa kaldırmış olsa da , mobil işyerleri bilgisayar korsanlarının iş ağlarına erişmesi ve zarar vermesi için bir giriş noktası olmaya devam ediyor ve olmaya da devam edecek. Şirket ekipmanlarının bakım teknolojisi gelişiyor, ancak hacker grupları uzaktan çalışmayı destekleyen şirketlerin sistemlerinde boşluklar aramaya devam edecek ki özellikle uzaktan çalışanlar, biz BT yöneticileri için göz ardı edilemez bir güvenlik riski oluşturuyor. Bu nedenle ekstra güvenlik önlemleri almak ve olası saldırılar konusunda senaryolar oluşturup elimizi güçlendirmemiz şart. Zira evde bulunan ve internete ortamına bağlı cihazların sayısı artmaya devam edecek. Oyuncaklar bile artık yerel WiFi ağına ve 5G ağına bağlanmaya başlıyor. Ne yazık ki, bağlanan her cihaz, bilgisayar korsanlarının bir ev sistemine gizlice girip hasara yol açması riskini barındırıyor.

2022 yılı göz önünde bulundurulduğunda 2023 yılı da şüphesiz ilginç olacak. Tabii ki, yukarıdaki siber güvenlik tahminlerinin gerçekleşmeyeceğini umuyoruz, ancak gerçekleşirse, onlarla mücadele edecek donanıma sahip olacağınızı da umuyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu